Jak poznat správně padnoucí podprsenku? Nosíte správnou velikost podprsenky? Většina z Vás pravděpodobně řekne ano, ale výzkumy ukazují, že přibližně 80% žen nenosí takovou velikost, jakou by měly! Jak ale vlastně poznat, která velikost je ta správná? Výběr velikosti podprsenky začíná u měření. K tomu používejte zásadně krejčovský metr. Ten by měl být při měření natažený, ale neměl by škrtit. Vždy také dávejte pozor, aby byl ve vodorovné poloze. Pro určení velikosti potřebujeme znát obvod hrudníku přes prsa a pod prsy. Obvod přes prsa se měří v nejširší části hrudníku, u žen to zpravidla bývá přes bradavky. Další míru, tedy obvod pod prsy, je potřeba měřit skutečně těsně pod prsy. Jakmile máme takto naměřené míry, snadno zjistíme správnou velikost podprsenky. Stačí jen najít v tabulce velikostí odpovídající velikost od daného výrobce. Jak ale u podprsenky, kterou už například máme doma, poznáme, že sedí skutečně tak, jak má? Sepsali jsme pro Vás několik tipů, jak snadno poznáte správně padnoucí podprsenku.

Jak poznáte, že máte špatně padnoucí podprsenku?

1. Zapínání se nenachází pod lopatkami v linii prsou.
2. Ramínka svírají ostrý úhel se zapínáním - tvar písmene V.
3. Kostice podprsenky máte příliš nízko.
4. Přední část podprsenky nepříléhá k tělu, ale odstává.
5. Boční kostice se zařezávání do pokožky a vytváří nepříjemný otlak.
6. Prsa "přetékají" z košíčů ven - ať v horní části či zboku.
7. Při pokrčení ramen Vám košíčky odstávají.
8. Po sundání podprsenky máte bolestivé otlaky na pokožce. 

Pokud se vás jeden z těchto bodů týká, níže najdete návod, jak vybrat tu správnou velikost podprsenky. 

Obvod

Ač se to na první pohled nemusí zdát, správně zvolený obvod podprsenky hraje velmi důležitou roli. Právě obvod by totiž měl nést většinu váhy prsou, ne ramínka, jak si často lidé myslí. obvod_velký

Pokud je obvod velký, nemůže tuto svou funkci plnit správně a váha prsou spočívá právě na ramínkách – to pak může způsobovat bolesti v ramenou, otlaky od ramínek a v neposlední řadě ani prsa v takové podprsence nemají takový tvar, jaký by mít měla. Správně zvolený obvod by měl k tělu těsně přiléhat, ovšem měl by být dostačeně volný, abyste se volně nadechla. Zadní část by neměla jít od těla odtáhnout na vzdálenost větší než na tři prsty prstů. Zádní díl by měl být v pravém úhlu k pažím, zapínání by tak mělo být ve stejné výšce jako přední část podprsenky. V žádném případě se zadní část nesmí posouvat nahoru! To je jasným signálem, že obvod je příliš velký. V přední části podprsenky by se pod kostici neměl vejít více než jeden prst. Pokud zvednete ruce vzhůru, zůstane správně zvolená podprsenka stále na stejném místě. V přední části se nesmí vyhrnovat přes prsy! Pokud si zkoušíte novou podprsenku, je potřeba obvod_oksprávný obvod vybírat při zapnutí na první háček (nejvolnější varianta). Je totiž nutné počítat s tím, že obvod časem mírně povolí a vytáhne se. Pokud byste tak koupily podprsenku, která Vám sedí při zapnutí na poslední háček, nebudete mít po vytažení materiálu už kam zapínat a obvod bude příliš velký. Při výběru podprsenky platí ještě jedno důležité pravidlo, na které je potřeba si dát pozor! Je  třeba myslet na to, že velikosti košíčků se zmenšují (nebo zvětšují) úměrně s velikostí obvodu. Košíček B je tak u obvodu 70 menší než u obvodu 80 a podprsenka 65D tak má přibližně stejně velký košíček jako 70C a 75B atp. Pokud si tedy zkoušíte např. podprsenku velikosti 75B a košíček je Vám akorát, ale potřebovaly byste menší obvod, je třeba zároveň s menší velikostí obvodu zvětšit číslo košíčku. Správně byste tak měly sáhnout po velikosti 70C.

Ramínka

I podle ramínek můžeme nesprávnou podprsenku lehce odhalit. Jak už jsme řekli, většina váhy prsou by měla spočívat na obvodu podprsenky, ne v ramínkách. Ramínka se tedy nikdy nesmí zařezávat! Zároveň by však samozřejmě neměla ani padat. Naštěstí je u drtivé většiny podprsenek délka ramínek regulovatelná, stačí tak jen zkrátit ti prodloužit jejich délku podle potřeby. Signálem, že s podprsenkou není vše v pořádku, mohou být také bolesti ramen. Ty jsou totiž často způsobeny opět nevhodně zvoleným (velkým) obvodem podprsenky. Váha opět spočívá na ramínkách, což může ve finále způsobit i nemalé bolesti v ramenou (zejména pokud má žena větší poprsí). 

ramínka

Košíčky

Samozřejmě i na košíčcích se dá lehce poznat, zda podprsenka sedí tak, jak má. Čeho si u košíčků všímat? Jedním ze signálů může být tzv. přetékající prso, kdy příliš malý košíček celé ňadro nepojme, to pak přetéká a vytváří nevzhledné boule. Prso je tak rozděleno do dvou menších částí. Tak by to samozřejmě správně být nemělo. Ovšem objevit se může i opačný problém. Pokud je košíček příliš velký, jeho okraje od prsa odstávají, při pohybu se podprsenka krabatí a různě shrnuje. Při správně zvolené velikosti by měl košíček kopírovat linii prsu a přirozeně navazovat – nesmí se tedy nikde zařezávat, ale ani odstávat. Nejen velikost, ale také tvar košíčků hraje roli. I u správně zvolené velikost se může stát, že košíček správně nesedí. Pak je potřeba poohlédnout se po jiném střihu košíčku. Nabídka je široká a časem si určitě najdete ten správný střih, který Vám bude sedět.

malý_košíčekvelký_košíčekkošíček

Kostice

Kostice má za úkol podpírat prsa. Aby tuto funkci plnila správně, musí kostice prs obepínat, ne se do něj zařezávat. Konec kostice by se měl nacházet pod podpažím. Je také potřeba dát pozor na to, aby kostice v přední části podprsenky, kde se košíčky spojují, těsně přiléhala k tělu. Tato část podprsenky by neměla odstávat, ale neměla by ani příliš tlačit.

zdroj: http://www.astratex.cz/InfoPage.asp?TP=FT&ID=142

Odebírejte naše novinky

Naposledy prohlížené produkty

Filtr